Kawasaki Versys 1000: stroj, který potěší

|
27/10/2022

Nakopat věci do brašen, třikrát se otočit na místě a zvolit si směr cesty. Přitom nemyslet vůbec na nic. To je sen snad všech motorkářů toužících po pořádném dobrodružství. Pokud byste i vy chtěli vyrazit na pouť bez jasně stanoveného cíle, pak budete potřebovat pořádný stroj. Tím se může stát model Versys 1000 od Kawasaki, který vás podrží ve všech situacích.

Pokud se vydáte na výlet, na kterém je cesta cíl, je tou nejlepší volbou univerzálnost. Tedy mít pod nohama stroj, který si dokáže poradit s vyžehleným asfaltem stejně elegantně jako s rozmlácenou okreskou na konci světa.

Do nepohody

Přesně takovým strojem je i vlajková loď Kawasaki. Pokud bychom měli Versys k něčemu přirovnat, byl by to SUV segment u osobních vozů. Kawasaki totiž moc dobře ví, že většina cestovatelů je dnes věrných zpevněným cestám a do skutečného terénu se vydává jen výjimečně. Proto nebylo zapotřebí dělat z Versyse něco, co není.

Offroad „udělátka“ jsou pryč a zbyl jen stroj, který vás dopraví přesně tam, kam potřebujete, a v co možná nejvyšším komfortu a s mimořádnou spolehlivostí. Právě ten je základním kamenem dnešních endur. Vysoká stavba spolu se sedačkou připomínající gauč zajišťují, že se budete cítit naprosto skvěle, čemuž nahrávají také rozevřenější stupačky a řídítka.

Nenechte se ovšem zmást, s tímhle motocyklem za to můžete i pořádně vzít. V nejnabušenější SE verzi nabízí jeho kapalinou chlazený řadový čtyřválec o objemu 1024 cm3 výkon 120 koňských sil.

Komfort především

Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že je Versys o kapánek komfortnější verzí legendárního modelu Z. V zatáčkách se mu daří náramně dobře držet balanc, čemuž napomáhají kola o silničních rozměrech i měkčí podvozek. Děje se tak i navzdory váze, která atakuje téměř čtvrt tuny. Toto číslo okamžitě poznáte především při pomalejší rychlosti, jakmile však přidáte trochu plynu, jako by se začala kila ztrácet kamsi do neznáma.

Jak již bylo řečeno, Kawasaki Versys 1000 je nabízena v základní, SSE verzi. Poslední zmiňovaná SE verze je absolutním vrcholem, který nabízí i takové vychytávky, jako je například semiaktivní podvozek. Díky němu dokáže motocykl vyhodnocovat získávaná data, která následně mění nastavení motocyklu, aby byla jízda co nejsametovější.

TIP: nenechte si ujít modely Kawasaki Versys pro rok 2023

Ideální pro hračičky

Neznamená to však, že by motocykl bral jezdci možnost jej upravovat dle svých představ. Jeho nastavování je intuitivní a provádí se prostřednictvím displeje. Jezdec může na začátku volit mezi třemi režimy, případně se může do konfigurace ponořit naplno a vše si ovlivnit dle svých preferencí.

Skuteční technologičtí fandové si navíc mohou spárovat s motocyklem telefon a skrze aplikaci Rideology by Kawasaki ovlivňovat nastavení motocyklu a také sledovat svou jízdu a podle toho zkoumat své soužití s Versysem do posledního detailu.

Versys rozhodně potěší jezdce, kteří si rádi vyjedou na delší výlet a k tomu naberou i spolujezdce. Potěší milovníky klidné jízdy, ale vyjde vstříc i těm, kteří si potřebují občas trochu zašpásovat v zatáčkách.

Do absolutního marastu mimo silnice to není, ale určitě zvládne i nezpevněné cesty. Jen je potřeba myslet na vyšší hmotnost. A pokud jste milovníkem moderních technologií, není o čem rozmýšlet.

Zpět na přehled
banner doprava zdarma