Správné oblečení na motocykl. Myslete na bezpečnost a pohodlí, až pak na styl

|
02/05/2022

Motocyklová sezóna se pomalu roztáčí, což znamená, že byste měli věnovat náležitou péči nejen svému motocyklu, ale také nahlédnout do své šatní skříně a zkontrolovat, zda v ní máte všechny důležité kousky pro co nejbezpečnější a zároveň nejpohodlnější vyjížďky. Dnes si přiblížíme, jakými pravidly se při oblékání na motocykl řídit.

Správné oblečení dokáže výrazným způsobem ovlivnit váš zážitek z jízdy. Ve špatně zvoleném oblečení vám může být zima či teplo, může se vám jet nepohodlně, nemusíte být vidět a v nejhorším případě si kvůli němu můžete přivodit i zranění. Na silnicích rozhodně nečekejte žádnou módní policii. Takže to, jak vypadáte, je v tomto případě až na druhém místě. Na druhou stranu, když sedíte na krásné mašině, chcete u toho také dobře vypadat.

Vždy sledujte počasí

Oblékat se tak, aby váš oděv vyhovoval venkovním klimatickým podmínkám, je jednou ze zásad, jak si před jízdou vybrat oblečení. Chce to trochu zkušeností, abyste poznali, v jakém oblečení vám je na motocyklu zima, a kdy je naopak vrstev až moc. Zároveň myslete na to, že motocykl nemá příliš úložného prostoru, a tak je dobré jít na jistotu.

Najděte si informace o tom, jak moc venku fouká, kolik je stupňů a zda náhodou během jízdy či v cílové destinaci nebude pršet. Podle toho také volte svrchní vrstvu i všechny ostatní. Právě vrstvení je základem úspěchu, protože pokud to s oblečením přeženete, vždy můžete něco odhodit. Z důvodu omezené kapacity úložného prostoru však doporučujeme oblékat především tenčí, ale o to funkčnější vrstvy, jako je například termoprádlo.

Bezpečnost především

Motocykl je jistým způsobem stylovou záležitostí, což občas svádí se také na motocykl stylově obléct. Ve městech často potkáte hazardéry, kteří si oblečou jen džíny a triko, a jakoukoliv bezpečnost zcela ignorují. To může vypadat hezky, ale až do okamžiku, než přijde karambol.

Je proto důležité myslet vždy na bezpečnost. Základem je dostatečně kvalitní moto bundakalhoty, doplněné o kvalitní páteřní chránič, který může být již součástí bundy nebo je možné si jej vždy dokoupit zvlášť. Duležité jsou také kvalitní motocyklové rukavice, které vám dobře padnou. Tyto doplňky vám zaručí, že v případě pádu vyváznete z nehody pouze s modřinami, a smýkání v rychlosti po asfaltu, který působí jako smirek, nedopadne daleko hůř. A samozřejmostí je také přilba, která je kapitolou sama pro sebe. Proto se také výběru vhodné helmy věnujeme v tomto samostatném článku.

Buďte vidět

Asi nikdo nechce na motocyklu působit jako cirkusový klaun, ovšem být vidět je zárukou toho, aby vás ostatní účastníci provozu zavčasu na silnici zaregistrovali, čímž se snižuje riziko kolize. I to je důvod, proč stále častěji potkáte na silnici jezdce v reflexních bundách s neonovými barvami či jinými reflexními doplňky. Ty totiž bijí do očí daleko lépe než klasická černá kůže. Možná se vám nebude úplně líbit, jak v tom vypadáte, ale věřte, že nosit takové oblečení má význam.

A ještě jedna praktická rada na závěr. Je zcela přirozené, že během jízdy můžeme zmoknout, nebo se zpotíme. Propocené a mokré oblečení je vždy dobré nechat náležitě proschnout v dobře větraném prostotu, ale nikdy ne na přímém sluníčku, které by Vám oblečení mohlo zničit! Pokud však nemáte čas, je dobré takové oblečení ze sebe co nejdříve svléknout a nahradit jej jiným. Nezapomínejte však, že mokré, propocené a špinavé oblečení je důležité držet odděleně od ostatních věcí. K tomu poslouží zcela samostatný úložný prostor, a pokud není k dispozici, může se stát alternativou alespoň igelitka. Tak ostatní oblečení ochráníte před vlhkostí, zápachem a špínou, a až se opět převléknete, budete jako ze žurnálu. Přejeme šťastnou cestu! 
 

Zpět na přehled
banner doprava zdarma